Maurice Maeterlinck.jpg (67 KB)
Maurice Maeterlinck
1862'de Gent'te doğmuştur. Kariyerine avukat olarak başlamışsa da sonrasında tamamen edebiyata yönelmek üzere mesleğini terk etmiştir. Sembolizm akımının önde gelen temsilcilerinden biri olan Maeterlinck şiir, deneme ve oyun türünde yazılar kaleme almış ve 1911 yılında Nobel Edebiyat ödülüne layık görülmüştür. Eserlerindeki zengin hayal gücü ve şiirsellikle ön plana çıkan Maeterlinck, genellikle ölüm ve hayatın anlamı gibi temaları işlemiştir. Ağırlıklı olarak sembolist öğeler içeren ilk şiir kitabı Serrer Chaudes ile edebiyat dünyasında yer edinen Maeterlinck, daha sonra Octave Mirbeau tarafından Shakespeare düzeyinde bir eser olarak yorumlanan ilk oyunu Princesse Maleine ile Fransa'da büyük bir şöhret yakalamıştır. Melodram türünde yazdığı Pélleas et Mélisande isimli oyunu ise tiyatroda sembolizmin zirvesi olarak değerlendirilmiştir. İlerleyen dönemlerde düz yazı türünde felsefe, mistisizm, gizcilik ve doğa sevgisinin iç içe geçtiği La Vie des Abeilles, L'intelligence des Fleurs gibi eserler vermiştir. 1932'de Belçika Kralı tarafından kont unvanı verilen Maeterlinck, devlet nişanıyla onurlandırılmıştır. 1949 yılında Fransa'da (Nice) ölmüştür. ”
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Maurice Maeterlinck.jpg (67 KB)

1862'de Gent'te doğmuştur. Kariyerine avukat olarak başlamışsa da sonrasında tamamen edebiyata yönelmek üzere mesleğini terk etmiştir. Sembolizm akımının önde gelen temsilcilerinden biri olan Maeterlinck şiir, deneme ve oyun türünde yazılar kaleme almış ve 1911 yılında Nobel Edebiyat ödülüne layık görülmüştür. Eserlerindeki zengin hayal gücü ve şiirsellikle ön plana çıkan Maeterlinck, genellikle ölüm ve hayatın anlamı gibi temaları işlemiştir. 

Ağırlıklı olarak sembolist öğeler içeren ilk şiir kitabı Serrer Chaudes ile edebiyat dünyasında yer edinen Maeterlinck, daha sonra Octave Mirbeau tarafından Shakespeare düzeyinde bir eser olarak yorumlanan ilk oyunu Princesse Maleine ile Fransa'da büyük bir şöhret yakalamıştır. Melodram türünde yazdığı Pélleas et Mélisande isimli oyunu ise tiyatroda sembolizmin zirvesi olarak değerlendirilmiştir. 

İlerleyen dönemlerde düz yazı türünde felsefe, mistisizm, gizcilik ve doğa sevgisinin iç içe geçtiği La Vie des Abeilles, L'intelligence des Fleurs gibi eserler vermiştir.

1932'de Belçika Kralı tarafından kont unvanı verilen Maeterlinck, devlet nişanıyla onurlandırılmıştır. 1949 yılında Fransa'da (Nice) ölmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.