ülkü tamer.jpg (19 KB)
Ülkü Tamer
1937 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Robert Kolej’den mezun olduktan sonra bir süre Gazetecilik Enstitüsü’nde okudu. Oyunculuk, editörlük, yayıncılık, çevirmenlik yaptı. Dergiler çıkardı. Şiiriyle İkinci Yeni akımının önde gelen şairlerinden oldu. 2018’de Muğla, Bodrum’da vefat etti. Eserleri ‒ Şiir: Soğuk Otların Altında, Gök Onları Yanıltmaz, Ezra ile Gary, Virgülün Başından Geçenler, İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür, Sıragöller, Antep Neresi, Yanardağın Üstündeki Kuş (toplu şiirleri), Bir Adın Yolculuktu, Lucia (kitaplarına girmemiş şiirleri). Öykü: Alleben Öyküleri, Tarihte Yaşanmamış Olaylar. Anı: Alleben Anıları, Yaşamak Hatırlamaktır, Bir Gün Ben Tiyatrodayken. Antoloji: Çağdaş Latin Amerika Şiiri Antolojisi. Deneme: Sanatın ve Edebiyatın Dayanılmaz Hafifliği, Sanat Yolculukları. . ”
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

1937 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Robert Kolej’den mezun olduktan sonra bir süre Gazetecilik Enstitüsü’nde okudu. Oyunculuk, editörlük, yayıncılık, çevirmen­lik yaptı. Dergiler çıkardı. Şiiriyle İkinci Yeni akımının önde gelen şairlerinden oldu. 2018’de Muğla, Bodrum’da vefat etti.

Eserleri ‒ Şiir: Soğuk Otların Altında, Gök Onları Yanıltmaz, Ezra ile Gary, Virgülün Başından Geçenler, İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür, Sıragöller, Antep Nere­si, Yanardağın Üstündeki Kuş (toplu şiirleri), Bir Adın Yolculuktu, Lucia (kitaplarına girmemiş şiirleri). Öykü: Alleben Öyküleri, Tarihte Yaşanmamış Olaylar. Anı: Alleben Anıları, Yaşamak Hatırlamaktır, Bir Gün Ben Tiyatrodayken. Antoloji: Çağdaş Latin Amerika Şiiri Antolojisi.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.