%30 indirimli
112,00 TL
160,00 TL
1000 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Filozoflar Ne İşe Yarar?

Filozoflar Ne İşe Yarar?: Platon’un Politeia Diyaloğu Merkezli Bir Soruşturma, felsefe tarihinin önemli diyaloglarını siyasetle ilişkileri kapsamında ele alıyor. Kitapta yazar, siyasetin nasıl ve ne biçimlerde felsefeye bağlı olduğunu, siyaseti bağımsız bir oluşum gibi gören yaklaşımların açmazlarını ve siyaseti yeniden felsefeye içkin kılacak bir tavrın nasıl geliştirilebileceğini gösteriyor.

Birinci bölüm Platon diyaloglarının öncülü sayılabilecek Parmenides’in Peri Phuseus’uyla başlar ve filozofun/diyaloğun özellikleriyle Platon’unkiler arasındaki benzerlikler üzerinde durulur. Ardından Platon’un Sofist, Parmenides ve Şölen diyalogları irdelenerek filozofun döneminin siyasi oluşumlarıyla girdiği hesaplaşmalar ve bu siyasi oluşumları dönüştürme yolundaki arayışları anlatılır. İkinci bölümde ise bu arayışların meyvesi denebilecek Polietia’ya odaklanılarak diyaloğun yeni bir okuması yapılır.

Felsefe ve siyasi faaliyet arasındaki ilişkiyi temel alan üçüncü bölüm, bu iki kavramın birbirine göre konumlarını anlatırken, konuyla ilişkili olarak bilge ile filozofun doğası ve işlevine yönelir, bu bağlamda da adil devletin mahiyetini sorgulanır. Son bölümün tartışma konusunu ise Politeia’da bahsi geçen bu “adil devlet”e inanan kimselerin siyaset sahnesindeki varoluş sorunu oluşturur. Bu bölümde yazar, Platon’un açıkladığı felsefe faaliyetinin bırakılmasıyla ortaya çıkan sorunlara değinir, bu sorunların siyaset sahnesinde ne gibi değişimlere yol açtığını gösterir.

“Filozoflar Ne İşe Yarar?” fikrinden yola çıkan bu eser, yalnızca konunun uzmanlarına ve felsefe severlere hitap etmekle kalmıyor, siyasete ilgi duyan ve günümüzdeki siyasi faaliyetlere nasıl yeni bir soluk katılabileceğini merak eden okurlara da keyifli bir okuma deneyimi vâdediyor.Eser Alt Başlığı: Platon’un Politeia Diyaloğu Merkezli Bir Soruşturmaİlk Basım Tarihi: 01.03.2023Baskı Sayısı: 1Türü: FelsefeSayfa Sayısı: 272Boyut: 13.5x21 cmKapak Bilgisi: Amerikan Cilt Bristol KapakCilt Bilgisi: CiltsizKağıt Bilgisi: Kitap KağıdıISBN: 978-625-6999-77-0Yayınevi: KetebeYayın No: 878
%30 indirimli
112,00 TL
160,00 TL
1000 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!Eser Alt Başlığı: Platon’un Politeia Diyaloğu Merkezli Bir Soruşturmaİlk Basım Tarihi: 01.03.2023Baskı Sayısı: 1Türü: FelsefeSayfa Sayısı: 272Boyut: 13.5x21 cmKapak Bilgisi: Amerikan Cilt Bristol KapakCilt Bilgisi: CiltsizKağıt Bilgisi: Kitap KağıdıISBN: 978-625-6999-77-0Yayınevi: KetebeYayın No: 878
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.