KİM MEHMETİ.jpg (55 KB)
Kim Mehmeti
1955 yılında Üsküp’te doğdu. Roman ve deneme çalışmalarıyla Make­donya’nın en önemli yazarlarından birisi olarak kabul ediliyor. Ayrıca Makedoncadan Arnavutçaya çok sayıda eser çevirmişt Üsküp’ün kültür dergisi olan Jehona dergisinin editörlüğünü, 2001’den 2006’ya kadar da Üsküp’te haftalık olarak çıkan Lobi dergisinin de ku­ruculuğunu yapmıştır. Aynı zamanda bir aktivist olan Kim Mehmeti, Makedonya’da birçok si­vil inisiyatifin başlatıcısıdır. Ana dili olan Arnavutça dışında, Makedonca da kitaplar yazmakta ve yayınlamaktadır. İlk edebî eserlerini yetmişli yılların başında dönemin önemli Hırvat dergilerinde yayınlamıştır. Kim Mehmeti, hikâyenin özünü nakış gibi işleyen doğuştan bir anla­tıcıdır. Zamanın döngüsel gerçekliğinde okuyucusuna büyülü Balkan karakterini, tarihin o uzun hattı boyunca yansıtmayı başarır. Metaforla­rının derinliği ve roman sanatının bütün imkânlarını kullanma becerisi onu şimdiden geniş bir coğrafyanın en önemli yazarlarından biri hâline getirmiştir. Hayatın doğal akışını roman formunun bir parçası olarak gören yazar, paragraf kullanımının az olmasıyla ilgili sorulan bir soruya ise şöyle kar­şılık verir; “Hayatın paragrafları yoktur ana başlıkları vardır...”
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

1955 yılında Üsküp’te doğdu. Roman ve deneme çalışmalarıyla Make­donya’nın en önemli yazarlarından birisi olarak kabul ediliyor. Ayrıca Makedoncadan Arnavutçaya çok sayıda eser çevirmişt

Üsküp’ün kültür dergisi olan Jehona dergisinin editörlüğünü, 2001’den 2006’ya kadar da Üsküp’te haftalık olarak çıkan Lobi dergisinin de ku­ruculuğunu yapmıştır.

Aynı zamanda bir aktivist olan Kim Mehmeti, Makedonya’da birçok si­vil inisiyatifin başlatıcısıdır. Ana dili olan Arnavutça dışında, Makedonca da kitaplar yazmakta ve yayınlamaktadır. İlk edebî eserlerini yetmişli yılların başında dönemin önemli Hırvat dergilerinde yayınlamıştır.

Kim Mehmeti, hikâyenin özünü nakış gibi işleyen doğuştan bir anla­tıcıdır. Zamanın döngüsel gerçekliğinde okuyucusuna büyülü Balkan karakterini, tarihin o uzun hattı boyunca yansıtmayı başarır. Metaforla­rının derinliği ve roman sanatının bütün imkânlarını kullanma becerisi onu şimdiden geniş bir coğrafyanın en önemli yazarlarından biri hâline getirmiştir.

Hayatın doğal akışını roman formunun bir parçası olarak gören yazar, paragraf kullanımının az olmasıyla ilgili sorulan bir soruya ise şöyle kar­şılık verir; “Hayatın paragrafları yoktur ana başlıkları vardır...”

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.