Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

NORTHROP FRYE.jpg (56 KB)

Kanadalı edebiyat eleştirmeni, akademisyen, editör Northrop Frye 1912’de Quebec, Sherbrooke’ta doğdu. İlkokul ve lise eğitimini New Brunswick, Moncton’da aldı. 1929’da Victoria College’a girdi ve 1933’te Felsefe ve İngiliz Dili mezuniyeti aldı. Sonra Toronto’daki Em- manuel College’da teoloji okudu. Oxford’daki Merton College’ında yüksek lisans yaptı. 1939›da Toronto Üniversitesi’ne bağlı Victoria College’ın İngilizce bölümüne okutman girdi. Birbiri ardına profesörlükler elde ettikten sonra, 1959’da aynı kuruma müdür oldu.

Northrop Frye Kanada Bilim ve Sanat Akademisi üyesidir ve 1958’de buradan Kanada edebiyatına istisnai katkıları dolayısıyla Lorne Pierce Madalyası almıştır.

Başlıca Yapıtları: Fearful Symmetry: A Study of William Blake, 1947, (“Korkunç Uyum: Bir William Blake İncelemesi”); Anatomy of Criti- cism: Four Essays, 1957, (“Eleştirinin Anatomisi: Dört Deneme”); The Well-Tempered Critic, 1963, (“İyi Huylu Eleştirmen”); T.S. Eliot, 1963; The Educated Imagination, 1964, (“ Hayal Gücünü Eğitmek”); A Na tural Perspective: the Development of Shakespearean Comedy and Romance, 1965, (“Doğal Bir Bakış: Shakespeare’de Komedi ve Romansın Gelişimi”); Fools of Time: Studies in Shakespearean Tragedy, 1967, (“Zamanın Soytarıları: Shakespeare Tragedyası Üzerine İncele- meler”); The Critical Path, 1971, (“Eleştiri Yolu”); Spiritus Mundi: Essays on Literature Myth and Society, 1976, (“Edebiyat, Mit ve Toplum Üzerine Denemeler”); The Great Code: The Bible and Literature, 1982, (“Büyük Şifre: Kitab-ı Mukaddes ve Batı Edebiyatı”)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.