Tükendi
  • Nureddin Mahmud Zengi
  • Ürün Videosunu izle

Nureddin Mahmud Zengi

“İstanbul (Kostantiniyye) ve Kudüs fethedilmeyi bekliyorlar. İkisi gecenin karanlığında sabahın munis aydınlığını bekliyor. Allahu Teâla keremiyle bana bu iki fethi İslâm ehline sunmayı nasip etsin” — Halife’ye mektubundan

 

NÛREDDİN ZENGÎ HAKKINDAKİ İLK KAPSAMLI ESERNÛREDDİN ESER

Küçük ülkesinin başına geçtiğinde bir tarafta Bizans diğer tarafta Urfa’dan Kudüs’e kadar yayılmış geniş bir coğrafyada Haçlılar hakimdi. Devri boyunca Haçlıların korkulu rüyası oldu. Coğrafyasında İslâm ahlâkını egemen kıldı. Kudüs’ün fethi ve Haçlıların İslâm dünyasından uzaklaştırılmasında payı olduğu gibi, bilgeliği ve kurucu önderliğiyle Moğolların İslâm dünyasından uzaklaştırılmasını sağlayan yapının da mimarıydı.

Faaliyetleriyle Kudüs’ün manevi fatihi oldu. İstanbul’un fethi idealini yeniden canlandırdı. Kudüs için yaptırdığı minberi Mescid-i Aksâ’ya koymak, bizzat yetiştirdiği komutanı ve selefi Selâhaddîn-i Eyyûbî’ye nasip oldu. Bu minber 1969 yılında fanatik bir Yahudi tarafından yakılıncaya kadar orada kaldı.

El-Melikü’l-Adil yani Adil Sultan Nûreddin Zengî’nin kimliğini, şahsiyetini, faaliyetlerini, mirasını ve hepsinden önemlisi İslâm tarihindeki yerini keşfedin.
Alt Başlık: Kudüs’ün Fethinin Mimarıİlk Basım Tarihi: 01.04.2020Baskı Sayısı:1Boyut: 13.5x21 cmSayfa Sayısı: 400ISBN: 978-625-7014-60-1Yayınevi: KetebeTürü: TarihAlt Başlık: Kudüs’ün Fethinin Mimarıİlk Basım Tarihi: 01.04.2020Baskı Sayısı:1Boyut: 13.5x21 cmSayfa Sayısı: 400ISBN: 978-625-7014-60-1Yayınevi: KetebeTürü: Tarih
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.