Tükendi
  • Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili
  • Ürün Videosunu izle

Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili

Mimarlar, matematikçiler, sanat tarihçileri, bilim tarihçileri, tasarımcılar, geleneksel sanatçılar ve geometrik desen analizlerine ilgi duyan herkes için özel bir çalışmaya imza atan Serap Ekizler Sönmez’in iki yıllık büyük emeği Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili’ni gururla takdim ediyoruz.

İslam Medeniyetinin bilim ve sanat arasındaki bağlantı zenginliğinin en güçlü göstergeleri olan geometrik desenler, üzerinde yaşadığımız toprakların ruhuna açılan kapılar gibi bizimle birlikte yaşamaya devam ediyor. Anadolu’nun bu muazzam zenginliğini iki yıl boyunca karış karış gezerek, hem görsel hem teorik alt yapısını oluşturan Serap Ekizler Sönmez, kültür dünyamıza bir hazine armağan etmiş durumda. Kozmosun dilinin geometri olduğunu bilerek, sanatın bir milletin dünyayı kavrama çabası olduğuna işaret eden bu dev eser, geleneğin geleceği nasıl besleyebileceği konusunda da bir teklif sunmaktadır.
Hazırlanması 2 yıldan fazla süren, toplamda 23 şehirden 64 tarihi eserin detaylı çalışıldığı bu eserde, çeşitli mimari yapılarda yer alan 118 desenin analizi yapılmış ve bunların nasıl ortaya çıktığı kademe kademe izah edilerek 1487 çizimde gösterilmiştir.

Sistematik geometrik alt yapıya sahip olanlar arasından seçilen 118 desenin hem cetvel-pergel konstrüksiyonu ile hem çokgen (poligonal) sistemleriyle hem de geometrinin izin verdiği farklı perspektiflerle üretimi sağlandı. Kitabın diğer analiz kitaplarından ayrılan en önemli yanı ise desenler arasındaki akrabalık ilişkilerine de dikkat çekmesi ve yeni tasarımlar oluşturmak için yönlendirici yaklaşımlarda bulunmasıdır. Bu yönüyle bakıldığında analizi yapılan desen sayısından çok daha fazla tasarım içerdiği söylenebilir.

Ketebe Yayınları, Geleneksel İslam Sanatları’nın inceliklerini, sırlarını, tarihsel süreçlerini, bugünlerini, geleceğini ve yaşayan değerlerini korumak, yaymak ve kültür dünyamızın gündeminde tutmak gibi özel bir misyona sahiptir. Bu sebeple Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili 300. Kitap olarak seçildi.
Alt Başlık: Anadolu Selçuklu ve Beylikler Dönemi Geometrik Desen Analizleriİlk Basım Tarihi: 01.05.2020Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 1. Cilt 464 - 2. Cilt 472 - 3. Cilt 512ISBN: 978-625-7014-68-7 (Tk)Yayınevi: KetebeTürü: Bilim - İnceleme - TasavvufYayın No: 300Alt Başlık: Anadolu Selçuklu ve Beylikler Dönemi Geometrik Desen Analizleriİlk Basım Tarihi: 01.05.2020Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 1. Cilt 464 - 2. Cilt 472 - 3. Cilt 512ISBN: 978-625-7014-68-7 (Tk)Yayınevi: KetebeTürü: Bilim - İnceleme - TasavvufYayın No: 300
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.