Tükendi

İmkânsızın İspatı

Matematik tarihinin en bilinen dört probleminin, ilham verici, ilginç ve sıradışı hikâyesini dinlemeye hazırlanın.

David Richeson İmkânsızın İspatı’nda, Antik Yunanlılar tarafından ortaya atılan ve iki bin yıl boyunca neredeyse tüm matematikçilerin uykularını kaçıran bu cetvel ve pergel problemlerinin ispatlarının, matematiğin zaman içindeki gelişimine bağlı olduğunu ve sanılanın aksine sadece pergel ve cetvel ile çözülmelerinin mümkün olmadığını ortaya koyarken, okurunu matematik tarihinde ufuk açıcı bir yolculuğa çıkartıyor.

İmkânsızın İspatı ile sözü edilen imkânsız problemlerin izini sürerken matematiğe dair temel ve ileri seviyede bilgiler edinecek; Öklid, Arşimet, Descartes, Newton ve Gauss gibi önemli matematikçilerin bu antik problemleri anlamak için verdiklerini emeğe ortak olacaksınız. Kendileri geometriye dayansa da çözümleri karmaşık sayılar, analitik geometri, cebir ve kalkülüs bilgisi gerektiren problemlerin; neden 19. yüzyıla değin ispatlanamadıklarını anlayacak, Pierre Wantzel ve Ferdinand von Lindermann isimli az tanınan iki matematikçinin π üzerine yaptıkları çalışmaların imkânsızın ispatını ortaya koyarak yüzlerce yıldır süren bu serüveni sonlandırışlarına tanıklık edeceksiniz.

David Richeson’ın yoğun bilgiyi anlaşılır bir dille aktardığı çalışması, matematik tarihine ilişkin derli toplu bir bakış sunmasının yanında imkânsızın ispatına değin geçen süreçte, problemleri çözdüğüne fazlasıyla emin olan matematik delilerinin, saplantılıların çılgın hikâyelerini de yer vererek son derece eğlenceli bir okuma deneyimi vadediyor.

“Richeson’ın İmkânsızın İspatı kitabını okurken büyük keyif aldım. Klasik olmayı hak ediyor ve şiddetle tavsiye ediyorum.”

Robin Wilson, Times Higher Education

“Kitabın tamamı hem bilgilendirici hem de oldukça eğlenceli. Okunması muhakkak önerilmeli.”

Adhemar Bulteel, Avrupa Matematik DerneğiEser Alt Başlığı: Çözülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık SerüveniÇevirmen: Emre BekmanOrjinal Dil: İngilizceİlk Basım Tarihi: 01.11.2021Baskı Sayısı:1Sayfa Sayısı: 488ISBN: 978-625-8486-09-4Türü: Ketebe BilimYayınevi: KetebeEser Alt Başlığı: Çözülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık SerüveniÇevirmen: Emre BekmanOrjinal Dil: İngilizceİlk Basım Tarihi: 01.11.2021Baskı Sayısı:1Sayfa Sayısı: 488ISBN: 978-625-8486-09-4Türü: Ketebe BilimYayınevi: Ketebe
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.