%35 indirimli
163,80 TL
252,00 TL
1000 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Zamanın Kültürel Tarihi

Tarih boyunca, hayat tecrübemizin en soyut, geçici ve anlaşılması güç fenomenlerinden biri olan zamana bir düzen dayatıp ölçeklendirmeye yönelik karşı konulamaz bir ihtiyaç hissettik. Özellikle yeni binyılın başlangıcından itibaren, zamanın doğasına duyduğumuz hayranlık ve onu tanımlama girişimlerimiz yeni seviyelere ulaştı. Bedenlerimiz, makinelerimiz ve yıldızlarla ölçtük onu. Günümüzün modern dünyasında, doğanın algıladığı zamanı parçalara ayırdık, düz bir çizgi hâline getirdik ve anlaşılmaz bir hâl alana kadar uzattık.

Peki tüm bu çabaya rağmen takvimlerimiz ve saatlerimiz gerçekte neye hizmet ediyor? Takvimimizin antik ve “ilkel” halkların kullandıklarından ne farkı var? Bugün, yirmi birinci yüzyılda; zamanın doğallıkla atan nabzından, atalarımızın olduğundan daha mı uzaktayız?

Anthony Aveni, zamanı algılama, tanımlama ve ölçme biçimimizi; astronomiden biyolojiye, mimariden teolojiye çeşitli disiplinler çerçevesinde tarihsel bir bakış ile ele alıyor.

“Üst düzey bilim ve iyi üslubu bir araya getiren eşsiz bir eser. Hayatlarımız, hatta atalarımızın hayatları; ustalıklı takvimler tarafından düzenlendi. Yalnızca aynı zamanda antropolog ve arkeolog olan bir astronom, böyle karmaşık bir meseleyi bu derece iyi bir üslupla anlatabilirdi.”
- Michael D. Coe (Antropoloji Profesörü – Yale Üniversitesi)

“Hiç kimse, bizlerin ve atalarımızın zamanın ipliğine bağladığı anlam düğümlerini çözme konusunda astronom Anthony Aveni’den daha donanımlı olamazdı. Bu kitap, tüm geçmişimizi ve akıp giden zamanın zihinlerimizde bıraktığı izi, bir kol saatinin saniyelik hareketinin ilgi uyandırıcılığı ve dijital bir okumanın netliği ile keşfediyor.”
- E. C. Krupp (Griffith Gözlemevi ve Planetaryum Direktörü)Eser Alt Başlığı: Takvimler, Saatler Ve KültürlerOrjinal Adı: Empires Of TimeOrjinal Dil: İngilizceÇevirmen: Sinan Coşkunİlk Basım Tarihi: 01.10.2021Baskı Sayısı:1Sayfa Sayısı: 336Boyut: 16x24cmISBN: 978-625-7587-90-7Türü: Kültür TarihiYayınevi: KetebeYayın No: 540
%35 indirimli
163,80 TL
252,00 TL
1000 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!Eser Alt Başlığı: Takvimler, Saatler Ve KültürlerOrjinal Adı: Empires Of TimeOrjinal Dil: İngilizceÇevirmen: Sinan Coşkunİlk Basım Tarihi: 01.10.2021Baskı Sayısı:1Sayfa Sayısı: 336Boyut: 16x24cmISBN: 978-625-7587-90-7Türü: Kültür TarihiYayınevi: KetebeYayın No: 540
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.