• Hazret-i Hüseyin ve Kerbela Faciası
  • Ürün Videosunu izle
%30 indirimli
266,00 TL
380,00 TL
1000 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Hazret-i Hüseyin ve Kerbela Faciası

“Git, dünyadan ve dünyadakilerden hayırlı olan imtihansız ve ibtilâsız mülke!” Hz. Hüseyin (ra)

Kerbelâ Vakası, İslâm âleminin üzerinde ittifak ettiği bir matemin sebebi, İslâm tarihinin ise dönüm noktasıdır. Bu hüzün ortak olmakla birlikte, Müslümanlar arasında özellikle Hulefâ-i Râşidîn döneminin akabindeki siyasî ayrışmaların sebep olduğu fitne neticesinde gelişen olaylar zinciri günümüze kadar uzanmış, böylece Kerbelâ’da vuku bulan fâcianın doğru okuması engellenmiştir.

İşte Hazret-i Hüseyin ve Kerbelâ Fâciası, Kerbelâ Vakası’na giden süreci ve sonraki gelişmeleri bütün detaylarıyla ele alabilmek üzere, uzun seneler İslâm tarihi, peygamberler tarihi ve siyer başlıklarında çalışmalar yürüten M. Âsım Köksal’ın, ödüllü İslâm Tarihi eserinin “Medine Devri” kısmının dördüncü cildine ek olarak kaleme aldığı müstakil bir çalışmasıdır.

Beş bölümden oluşan bu eserde M. Âsım Köksal, İslâm tarihinde kapkara bir leke olan Kerbelâ Vakası’na giden süreci, özellikle Hz. Hüseyin (ra) ve Ehl-i Beyt mensupları ile dönemin Kûfe Valisi Ubeydullah bin Ziyad ve taraftarlarından Şimr bin Zilcevşen ekseninde; Kerbelâ’daki karşılaşmaları, Hz. Hüseyin’in (ra) Rahmânî rüyaları ve Ehl-i Beyt’e karşı sözlerinde durmayan Kûfe eşrafının tutumları çerçevesinde; akabindeki gelişmelerle pişmanlıkları da Süleyman bin Sured’in Tevbeciler ve Fedaîler Birliği’ni kurması ile Muhtar Ebî Ubeydü’s-Sakafî’nin Kerbelâ’da dahli bulunanlardan intikam alma sürecini ve Hz. Ali’nin (ra) oğullarından Muhammed bin Hanefiyye’nin Ehl-i Beyt’in hakkını teslim etmek üzerine düşüncelerini merkeze alarak inceliyor. Tüm bunlara binaen vuku bulan dinî ve siyasî hadiseleri, Taberî Tarihi başta olmak üzere birincil kaynaklar ışığında, bütün ayrıntısıyla aktarıyor.

Hazret-i Hüseyin ve Kerbelâ Fâciası, bu yönüyle, İslâm tarihi ve Ehl-i Beyt üzerine çalışılmış en kapsamlı başvuru kaynaklarından biri olarak okuruyla buluşuyor.İlk Basım Tarihi: 01.06.2021Baskı Sayısı: 2Boyut: 16 x 24 cmSayfa Sayısı: 328ISBN: 978-625-7587-03-7Yayınevi: KetebeTürü: İslam TarihiYayın No: 490
%30 indirimli
266,00 TL
380,00 TL
1000 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!İlk Basım Tarihi: 01.06.2021Baskı Sayısı: 2Boyut: 16 x 24 cmSayfa Sayısı: 328ISBN: 978-625-7587-03-7Yayınevi: KetebeTürü: İslam TarihiYayın No: 490
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.